Eticaret Nedir? E-ticaret Sistemi Nasıl Kurulur?

No Comments

E ticaret sitesi kurmak ve internetten satış yapmak istiyorum diyorsanız, bu makalemizde baştan sona tüm konuları bu yazımızda bulabileceksiniz. İhtiyaç duyabileceğiniz e ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar, gerekli belgeler, e ticaret sitesi yazılımı, e ticaret kurulum fiyatları ve maliyetleri ne kadardır gibi birçok konuyu sizler için derledik aşağıdan konu başlıklarımızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye e-ticaret platformu her geçen büyümeye devam ediyor. İşini internete taşımak isteyen ya da kendi işini kurmak isteyen birçok girişimci kendi e ticaret sitesini kurarak, internetten satış yapmak istiyor. E-ticaret sitesi kurmak günümüzde çok kolay bir hal almaya başladı. Fakat sistem olarak bunlar kendi içinde grup halinde.

E-ticaret sitesi kurmak ve bir mağaza sahibi olmak çok kolay olsa da fiziki olarak bu süreç insanları zorluyor.

Özetle e ticaret yazılımı seçiminden, sisteminde bulunması gereken özelliklere kadar e ticaret site kurmak ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu rehberde detaylıca hazırlamaya çalıştık.

Umuyoruz ki sizlerde bu ekosistemin içerisinde en kısa sürede bilinçli bir girişimci olma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-ticaret Nedir?

E-ticaret, 1990’lı yılların ortasından itibaren, internet üzerinden hizmet veya ürün satışının gerçekleştiği web siteleridir.

E-ticaret sayesinde, fiziki ortamda gerçekleşen alışveriş süreci, artık günümüzde hızla yayılarak internet üzerinden gerçekleşmeye başladı. Böylelikle şirketler, sadece belli bir konuma bağlı kalmadan, e-ticaret sitesi aracılığıyla Türkiye’ nin veya dünyanın neresinde olursa tüketiciye ulaşarak, ürün ve hizmetlerinin satışını gerçekleştiriyor.

E-ticaret’ in kendi içinde modelleri neler ?

E-ticarette birçok iş modeli bulunmakta bunların birkaçını sizler için derledik

B2B (Şirketten şirkete satış): B2B toptan satışlar için kullanılan iş modellerinden biri. İşletmeden işletmeye satış yapılan bu iş modelinde, tüketicilere ürün satışı yapan firmalar, toptan satış yapan firmalardan toplu bir şekilde ürün satın alması yapabilirler.

B2C (Şirketten tüketiciye satış): E-ticaretin en popüler iş modellerinden biri B2C’dir. İşletmeler kendi ürünlerini ya da tedarik ettikleri ürünleri, kendi e-ticaret siteleri üzerinden son kullanıcıya satış yaparlar.

C2C (Tüketiciden tüketiciye satış): İnternet üzerinde tüketicilerin kendi aralarında satış yapmaları da C2C olarak tanımlanan bir iş modelidir. İkinci el ürün satışının yapıldığı platformlar bu iş modeline örnek olarak gösterilebilir.

İnternetten stoksuz satış (Dropshipping sistemi): Stoksuz satış, farklı tedarikçilerle anlaşarak, onların ürettikleri ürünleri kendi e-ticaret sitenizde herhangi bir stok tutmadan satış yaptığınız e-ticaret türüdür. Bu iş modelinde firmalar, XML ile ürünleri, tedarikçilerin sitelerinden çekerler; ancak kendi siteleri üzerinde satış yaparlar. Ürün sipariş edildiğinde, tedarikçi sipariş edilen ürünü müşteriye gönderir. Burada yapılan anlaşmalara göre tedarikçi firma, satışı yapan firmanın kargo paketiyle de gönderim yapabilir. Fakat bu yöntem için çalışılan firmalar çok güvenli olmalıdır aksi halde müşterinize olan güveni yitirirseniz müşterinizi kaybedebilirsiniz.

No Comments

    Yorum Yaz

    İlgili İçerikler

    Tüm Blog Yazıları