Seo Nedir? Seo Neden Önemli?

  • 21 Ocak 2020
  • Seo
No Comments

Seo (search engine optimization) demek arama motoru optimizasyonu demektir. Seo Web sitelerinin amaçladı kelime de organik olarak trafik sağlaması için yapılan bir uygulamadır. Sitenizin seosu ne kadar iyiyse ziyaretçi sayısı da o kadar fazla olur.

Seo yu birkaç ana başlık altında inceleyebiliriz.

Web sitesi trafiğini doğal yollarla artırmak için kullanılan teknik ve stratejik bilgiler içerir.

Seo yapılmış bir web sitesi ziyaretçileri tarafından daha çok ziyaret edebilir ve bu da potansiyel müşteri dönüşümü demektir.

Eğer rakiplerinizden üstün olmak istiyorsanız tam da burada devreye giriyor Google veya diğer arama motorlarında üst seviyelere gelmeniz için web sitenizi nasıl optimize etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Bunun için ise arama motorlarının çalışma prensibini ve kurallarını bilmeniz gerekiyor.
eğer bu kurallara göre hareket etmezsek yaptığımız iş ve verdiğimiz emeğin hepsi çöpe gider.

Seo Nasıl Yapılır

Seo ya başlamadan önce yapılacak web sitesinin dahi alan adının SEOya uygun olarak daha önceden araştırılarak belirlenmesi gerekmektedir. Hosting seçimide seo da önem taşımaktadır.

seo yapılacak websitesinin kaliteli içeriklerden kaliteli görsellerden kullanıcı dostu arayüzü ve belli başlı arama motoru etiketleri ile ince ince hesaplanarak yapılması gerekmektedir.

Peki kullanıcı dostu bir web sitesi ve hızlı bir Websitesi nasıl yapılır aşağıdaki başlıklar altında inceleyeceğiz.

Temiz Kodlama ve Site Hızı Optimizasyonu

Web sitelerini kodlaması yapılırken temiz bir kodlama yapılmalıdır karmaşık kodlama biçiminden de kaçınılmalıdır.

Temiz kodlanmış bir web sitesi Google tarafından daha hızlı index alır.
yine temiz kodlanmış bir web sitesi hızlı ve stabil çalışacağım da Google’ın çok hoşuna gider. Google son zamanlarda web sitelerinin hız sporuna önem vermektedir.

Web sitesinin hızlı olması kullanıcılar tarafından ne kadar çabuk açılırsa müşteri veya ziyaretçiyi kaybetme olasılığınız o kadar düşer.

Web sitelerinin mobil veri ile maksimum 2,5 saniyede açılması Seo açısından büyük önem taşımaktadır.

Yavaş web siteleri arama motoru tarafından inceleme yaparken yavaş sitede çok fazla vakit geçireceğinden dizine eklemenizde bir o kadar gecikecektir.

Google için önemli olan kullanıcı deneyimidir. Kullanıcılar ise yavaş açılan web sitesini açılmıyor diyerekten direk kapatır yani buda sizin vazgeçilmez olmadığınızı göstermektedir.

Arama Motoru Meta Etiketleri

Arama motoru meta etiketleri denince sitenin başlık, açıklama ve anahtar kelimeleri bölümü gelmektedir.

Title etiketi : 140 karakteri geçmeyecek şekilde yazılmalıdır.
Description etiketi : 160 karakteri geçmeyecek şekilde içeriğinizin mini özet açıklamasıdır.
Keyword etiketi : Meta anahtar kelimeleri Google’ın son yaptığı güncellemelerden sonra artık devredışı kalmıştır yani Google artık geri planda tutmaktadır.

Seo İçin Anahtar Kelime Seçimi

Seo yapılacak web sitesinin stratejik kurallarından biri de anahtar kelimedir. Anahtar kelime seçilirken web sitesinin alaka düzeyi çok önemlidir o yüzden mantıklı ve size uygun anahtar kelimesi seçilmelidir.

Siteye birden fazla ürün ve içerik ekleneceğinden analitik bir yaklaşımla mantıklı bir anahtar kelime seçimin ne yapılarak neyi optimize etmek istediğinize karar vermeniz gerekmektedir.

Seo neden önemli?

Seo Yaptırsam İşlerim Büyür mü?

Seo yaptırarak işlerinizi ciddi manada büyütmek istiyorsanız kaliteli ve bu işi gerçekten iyi yapan firmalarla çalışmanız gerekmektedir aksi halde çok kötü sonuçlar görmeniz kaçınılmaz olacaktır.
Kaliteli Seo Google’da değerinizi artırır değerinız artarsa müşteri portföyünüzde haliyle çoğalır.

Tabii ki işlerinizi büyütmek için SEOya bağlı kalmamanız gerekir Google’ın sunduğu Google AdWords  hizmetinden yani yeni adı ile Google Ads ile Google’a reklamlar vererek pazarınızı gittikçe genişletebilirsiniz.

Google Ads Hizmetini kullandıktan sonra raporlamaları iyi analiz ettikten sonra müşterilerinizin hangi anahtar kelimeden web sitenize geldiğini analiz ederek bu anahtar kelime üzerinde alaka düzeyine göre yoğunlaşarak web sitenizi rakipleriniz den daha ön sıralara getirebilirsiniz.

Seo da Sonuç

Sonuç itibari ile SEO uzun soluklu bir çalışma türüdür. Ciddi sonuçlar elde etmek istiyorsanız kaliteli ve eşsiz içerikler hazırlamanız gerekmektedir.
dediğim gibi seonun kendine has kuralları vardır ve bu kuralları artık taşeronlaşmış Google belirlemektedir.

Google’a kendinizi sevdirmek istiyorsanız ona kurallarına uymak zorundasınız.

Seo ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünden belirtirseniz sizlere yardımcı olmaktan mutlu olacağımı bilmenizi isterim.

No Comments

    Yorum Yaz

    İlgili İçerikler

    Tüm Blog Yazıları