Web Sitesinin Sıralamasını Nasıl Yükseltirim

No Comments

Google Analytics ile web sitenizin organik trafiğini ve sıralamanızı yükseltmek için kullanabileceğiniz bir çok araç mevcut. Yine de bu işlerde sabır önde gelmektedir. Ne kadar sabırlı olursanız o kadar başaralı olabilirsiniz.

Web sitenizi ayakta tutmanın nedenlerinden biri kaliteli trafik sağlamaktadır. Çoğu kuruluş sitelerinin trafiğinin oldukça yüksek olmasını isterler

1.Ziyaretçileriniz ne tür davranışlar sergiliyor? Google Analytics ile Tespit Etme

Web sitenize gelen bir kullanıcının anasayfa’dan ziyade diğer sayfalarınızı ziyaret etmek istediği aşikar. İlk incelediği sayfadan sonra diğer sayfalarınızla etkileşime girerek sayfada bekleme süresi artırır.

Sonuç itibariyle sitenize gelen ziyaretçilerinizin artık ne yaptığını hemen hemen biliyorsunuz demektir. Bu durumda yapmanız gereken ise, ziyaretçinizi en iyi şekilde yönlendirmek ve sitede tutmak olduğunu unutmayın.

Sitenizi ziyaret edenlerin izlediği yolu bildiğinizden dolayı, ziyaretçilerinize aradıklarını bulduklarını anda bir aksiyon gerçekleştirerek hemen size ulaşmasını veya o anki durum neyi gerektiriyorsa onu hemen sunmalısınız.

Eğer bu durumları göz ardı ederseniz olumsuz sonuçlar kaçınılmaz olacaktır bunlar da olası potansiyel satışları ve organik olarak gelecek trafiği elinizin tersiyle itmiş olacaksınız.

2. Arama Performansını Artırmak İçin Search Console’dan Yararlanma

Sitenize nelerden trafik geldiğini biliyor musunuz ? Gelen trafiklerin hangi anahtar kelimlerden olduğunu öğrenmek için Google Analytics hesabınızın “Sorgular” bölümünden inceleyebilirsiniz.

Google Analytics de Sorguları bulmak için Edinme > Search Console > Sorgular yolunu izleyebilirsiniz.

Sitenizde iyi performans göstermeyen sayfalarınızı optimize etmek ve ve düzeltmeleri yapmak için aşağıdaki adımları sırayla takip edebilirsiniz.

1- Arama Sorgularınızı ve ortalama konumlarını belirledikten sonra, sıralamanın ve trafiğin artması için gerekli düzeltmeleri yapmalısınız.

Site performansınızı artırıcı kelimeleri tespit etmek için gelişmiş filtrelerini kullanabilirsiniz. Gelişmiş filtreleri ve ikincil boyutları kullanarak, aldığınız sonuçları filtreleyebilir ve daha etkili hale getirebilirsiniz.

2– Arama sorgusu verilerinizi, 10+ fazla ortalama konuma sahip sonuçları göstermek için filtreleyin.

3– Çıkarttığınız tüm sonuçları bir araya toplayın ve yükselmek istediğiniz terimleri geliştirerek üzerinden ciddi değişikler ve kullanılabilirliği artırarak işlemler yapın. Örnek olarak başlık, açıklama, anhtar kelimeleri varsa görseller üzerinde ufakta olsa değişiklikler mutlaka yapın.

Google search console kullanımı

4- Sayfa Yüklenme Sürelerini Azaltın

Google, son yıllarda yaptığı güncellemelerden sonra web sitesi hızına çok ciddi önem veriyor. Bu yüzden sayfalarınızın yüklenme sürelerini inceleyerek 1 saniyeden daha az sürede açılmasını sağlayın yoksa neler kaybedeceğinizi bilemezsiniz.

5- Sayfaya Daha Fazla Kelime ve Değer Ekleyin

Performansı düşük sayfalarınızın okunabilirliği az ise veya kelime sayısı 1500-2000 kelimeden az ise bunların içerisinde ufak değişiklikler yaparak artırabilirsiniz ve paylaşımınıza değer katacak ve onu ön plana getirecek anahtar kelimelerle sıralamanızı ve sitenizin trafiğini artırabilirsiniz.

3. Daha Fazla Video, Görsel, Kaliteli İçerik veya Animasyon

Sitenizde paylaştığınız verilerin kıymetini artıracak büyük etkenlerden bir kaçı ise video, fotoğraf ve animasyonlardır ayrıca içerikler unutulmamalıdır.

Web Sitenizde insanların daha fazla vakit geçirebilmeleri ve gerçek bilgiye ulaşabilmeleri için bunlar önemsenmelidir.

4. Mobil Uyumlu Sayfalar

Mobil uyumlu web siteleri son zamanlarda kaçınılmaz hale gelmiştir. Son yapılan güncellemelerle ve teknolojinin artık bilgisayar üzerinden ziyade mobil teknolojiden oluşudur.

Mobil uyumlu bir web siteniz yoksa gerçekten neler kaybettiğinizi bilmiyorsunuz.

Google Analytics üzerinden sitenize gelen mobil kullanıcılarını izleyerek önlemlerinizi en kısa sürede almanız gerekmektedir.

Özel bir yazılım kullanmıyorsanız wordpress gibi hazır bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız eğer şansınız biraz daha iyi. Mobil uyumlu tasarımlar ile sitenizi desteklerseniz gerçekten önde olmanız da kaçınılmaz olur.

Mobil uyumlu web sitesi

5. Mobil ve Masaüstü Sitelerin Kullanımını Analiz Edin

Gelişen teknolojiyle teknoloji artık cepte. Mobil cihaz kullanıcıları artık oldukça fazla olduğundan masaüstü bilgisayarlara olan talep azaldı ama azaldı diye de tabi tamamen silip atmıyoruz.

Bulunduğunuz sektöre göre insanlar gerek mobil cihazlardan gerek masaüstü bilgisayalardan kullanılacak şekilde projeler geliştirilmelidir. Yani sonuç olarak tek bir noktaya odaklanılmamalıdır her iki taraf da gözetilmelidir.

Trafik, davranış ve dönüşümlerdeki satış farklılıkları analiz ettiğinizden emin olun.

Dipnot: Eğer sitenizde mobilden satışların ve tercihlerin düşük olduğunu gözlemlediyseniz mutlaka mobil kullanımda eksikler vardır.

Sonuç olarak 🙂

Sitenizin iyi bir yerlere gelmesini istiyorsanız arama motoru optimizasyonuzu ya kendiniz yada bilen biriyle yapmanız gerekmektedir ve bunda ciddi olarak sabır göstermeniz gerekmektedir.

Sitenize gelen trafiği inceleyerek eksikleri tespit ederek ve tespit ettiklerinizi düzelterek daha iyi bir trafik sağlarsınız.

İnsanların ne istediğini tespit ederek onlara ihtiyacı olanı verdiğinizde sizi bir daha bırakmak istemeyecektir.

 

 

No Comments

    Yorum Yaz

    İlgili İçerikler

    Tüm Blog Yazıları