Web Tasarım Nedir? Responsive Web Tasarım Nasıl Yapılır?

2 Comments

Web tasarım online ortam üzerinde tasarım fikirleriyle ortaya çıkan belirli bir amaç üzerine kurulan, bazı ilkelere dayanarak hazırlanan estetik bir çizgiye sahip projelerdir.

Web tasarım işlemi bitiminin ardından ortaya aktif bir web sitesi çıkar.

Aktif web sitesi internet üzerinde yayınlanmasının ardından insanlar tarafından erişilebilir hale gelir.

Web siteleri bir kurum/kuruluşun online ortamdaki yüzüdür. Nasıl ki iş yerlerinizin, ofislerinizin dizaynına önem veriyorsanız web sitenize de aynı özeni göstermek zorundasınız.

O yüzden web tasarım yapan firmalar ile çalışırken kaliteli işini iyi bilen her zaman için son ve güncel teknolojiyi takip ederek uygulayabilen firmalarla çalışmanız sizleri ilerde ki tekrar web sitesi yapma ihtiyacından koruyacaktır.

Kaliteli web tasarımı firmalarıyla çalışmak her zaman önceliğiniz olsun. Referanslarını mutlaka inceleyin, çalıştığı insanlarla iletişime geçerek aldığı hizmetin nasıl olduğunu sorun ve ona göre topladığınız bilgilerle kararınızı verin.

Web tasarımı denince neleri kapsar, web tasarımın iyisi-kötüsü nedir nasıl anlayağız bunlara da bir açıklık getirelim.

 Kaliteli Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Kaliteli bir web tasarımın temellerinde kullanılan teknoloji çok önemlidir. Yeni nesil web tasarımlar artık günümüzde Responsive Web Tasarım dediğimiz tüm tarayıcılarla ve tüm cihazlarla uyumlu olmalıdır.

Kaliteli ve özenli bir tasarım sizi online internet ortamında ki yüzünüz olacağından işinizi profesyonellere teslim etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Asla anlaştığınız ajans veya firma ile pazarlık yaparken aşırıya kaçmayın. Ne kadar çok pazarlık ederseniz tasarımcının o kadar çok şevkini kırarsınız ve alacağınız hizmet de ona göre olur.

Web tasarımı yaptırırken mutlaka anlaştığınıza dair web tasarım sözleşmesi yapmayı ihmal etmeyin.

responsive web tasarım nasıl yapılır

Web Tasarım Nasıl Yapılır

Web tasarım nasıl yapılır soruna gelecek olursa projelendirme işleminin ardından anlaştığınız şekile göre veya özel olarak sizin için grafik tasarım programlarıyla tasarlandıktan sonra html ve css kodları kullanılarak tasarımınız yapılır ve son şekli verilir.

Web tasarım yapıldıktan sonra anlaşılan firmanın son onayından sonra tasarım site üzerinde yayına başlar. 

Web tasarımın Olmazsa Olmazları

Web tasarımın olmazsa olmazlı başlığı altında bunları inceleyebiliriz.

Web tasarımı gerçekten konunun başında da söylediğim gibi nasıl ki iş yerinizin dekorasyonu için bir mimarla çalışıyorsanız kaliteli bir web sitesi için Mimar Yazılım ‘la çalışmanız Kalitenize verdiğiniz önemi gösterir.

Grafik Tasarım ve Seçimi: Grafik tasarımının ardından, sayfanın açılma hızını etkilemeyecek sıkışıtırılmış kaliteli grafiklerin kullanılması gerekmektedir. Veya font awesome ye ait iconlar kullanılmalıdır.

Yazı Fontları: Sitenin gösterişli ve insanların anlamaları için anlaşılabilir kaliteli tüm tarayıcılarla uyumlu, güvenli font seçimi yapılmalıdır. Fontlarda tarayıcı uyumluluğu çok önemlidir aksi halde web sitenizde fontlar çalışmayacaktır kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Renk Düzeni: Renk düzeni oluşturulurken mutlaka firmanın/şirketin kurumsal renkleriyle uyumlu bir tasarıma uygun renkler seçilmelidir.

Şablon Düzeni: Web sitesinin şablonu oluşturulurken gözü yormayacak ama göze hitap edecek şekilde tasarımlar yapılmalıdır. Şablon düzeni mutlaka yeni teknolojiye göre responsive tasarım olmasına dikkat edilmelidir. Bu da seo açısından önemlidir.

Yapılacak şablon mutlaka sitenizi ziyaret edecek olan kitlenin sitenizde aradığını hızlıca ve kolayca bulması gerekmektedir. Sitenizi ziyaret eden kitle ne kadar kolay bilgiye ulaşırsa o kadar da sitenizde kalma süresi artar.

Şablon tasarımında ne kadar dikkat ederseniz siteniz daha çabuk google da sıralanmaya başlar.

Sayfa İçeriği: Sayfa içeriği oluşturulurken tamamen özgün, sizin tarafınızdan yazılmış görseller, içerikler kullanılmalıdır.

Sayfa içeriğine dikkat etmezseniz ziyaretçi kitleniz de o kadar düşer. İçeriklerin, ürünlerin tanıtımında mutlaka insanları heyecanlandırıcı, dikkat çekici içeriklere önem vererek birde kaliteli ve içeriğinizi yansıtacak anahtar kelimeler seçerek içeriğiniz seo uyumlu içerik olarak yayınlanmasını sağlamış olursunuz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra arama motoru optimizasyonunu da bir nebze olsun bir-iki aşamasını gerçekleştirmiş olursunuz

Görsel ve metinlerden oluşan içerik, ürün ve hizmet tanıtımında okuyucuda merak uyandıran, bilgilendirici ve seo uyumlu olmalıdır. İçeriğin konu ile ilgili anahtar kelimeler içermesi, arama motoru optimizasyonu olan seo için önemlidir.

Sonuç itibariyle ne kadar kalite o kadar çok hizmet 🙂

2 Comments
  • Bilal K****
  • 2 Nisan 2020
  Cevapla

  Çok teşekkür ederim paylaşımınız için. Yön gösterici nitelikte.

  • İsmail S.
  • 16 Şubat 2020
  Cevapla

  teşekkürler. verdiğiniz bilgiler çok değerli

Yorum Yaz

İlgili İçerikler

Tüm Blog Yazıları